Loading... Please wait...Product Details
Fujinon XF 35mm F1.4 R
Prime XF Mount Standard lens, approx 53mm focal lenth. Supplied with lens Hood
Using a glass-molded aspheric lens at the 5th element minimizes spherical aberration.
Achieving beautiful bokeh in out-of-focus areas as well as excellent in-focus reproduction to create a natural sense of depth according to the aperture setting and the subject.
The 35mm (135 equivalent: 53mm) lens has a standard focal length with the angle of view similar to that of the human eye.
With the bright maximum aperture, the lens is ideal for snapshots.
Spec :
| Type | XF35mmF1.4 R |
| Lens construction | 8 elements in 6 groups (includes 1 aspherical element) |
| Focal length | f=35mm |
| (35mm format equivalent) | (53mm) |
| Angle of view | 44.2° |
| Max. aperture | F1.4 |
| Min. aperture | F16 |
| Aperture control | Number of of blades : 7 (rounded diaphragm opening) |
| Stop size : 1/3EV (22 stops) | |
| Focus range | Approx. 28cm - ? |
| Max. magnification | 0.17x |
| External dimensions | ø65.0mm x 54.9mm |
| Weight | Approx. 187g |
| (excluding caps and hoods) | |
| Filter size | ø52mm |