Loading... Please wait...Complementing the optics, a stepping motor provides quick, quiet, and precise autofocus performance along with full-time manual focus override to suit both stills and video applications. A programmable control ring can be set for intuitive adjustment over a variety of camera and exposure settings. Additionally, the lens has a button-less retractable barrel to realize a more compact form factor when not in use.
| SPECIFICATION | |
| Focal Length | 14 to 30mm |
| Maximum Aperture | f/4 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Lens Mount | Nikon Z |
| Format Compatibility | Full-Frame |
| Angle of View | 114° to 72° |
| Minimum Focus Distance | 11.02" / 28 cm |
| Maximum Magnification | 0.16x |
| Optical Design | 14 Elements in 12 Groups |
| Diaphragm Blades | 7, Rounded |
| Focus Type | Autofocus |
| Image Stabilization | None |
| Filter Size | 82 mm (Front) |
| Dimensions (ø x L) | 3.5 x 3.35" / 89 x 85 mm |
| Weight | 1.07 lb / 485 g |
| Packaging Info | |
| Package Weight | 2 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 8 x 5.8 x 5.5" |