Loading... Please wait...Positioned as the perfect portrait prime, the M.Zuiko Digital 45mm f/1.8 from Olympus is a sleek 90mm equivalent lens for Micro Four Thirds mirrorless cameras. The short-telephoto focal length pairs with a bright f/1.8 maximum aperture to benefit working in low-light conditions and also offers greater control over depth of field for producing selective focus effects. The optical construction of the lens incorporates two extra-high refractive index elements, which help to reduce distortion and spherical aberrations in order to realize notable sharpness and accurate rendering. Additionally, a Movie & Still Compatible (MSC) autofocus system is employed to deliver quick, quiet, and precise focusing performance to suit both video and photo applications.
Portrait-length prime is designed for Micro Four Thirds mirrorless cameras and provides a 90mm equivalent focal length.Fast f/1.8 maximum aperture helps to achieve shallow depth of field and selective focusing effects, and also benefits working in difficult lighting conditions.Two extra-high refractive index elements are used to control distortion and spherical aberration for improved sharpness and clarity.Movie & Still Compatible (MSC) autofocus system benefits both photo and video applications due to its smooth, quiet, and fast performance.Rounded seven-blade diaphragm contributes to a pleasing bokeh quality.
| SPECIFICATION | |
| Focal Length | 45mm (35mm Equivalent Focal Length: 90mm) |
| Maximum Aperture | f/1.8 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Lens Mount | Micro Four Thirds |
| Format Compatibility | Micro Four Thirds |
| Angle of View | 27° |
| Minimum Focus Distance | 1.64' / 50 cm |
| Maximum Magnification | 0.11x |
| Optical Design | 9 Elements in 8 Groups |
| Diaphragm Blades | 7, Rounded |
| Focus Type | Autofocus |
| Image Stabilization | None |
| Filter Size | 37 mm (Front) |
| Dimensions (ø x L) | 2.2 x 1.81" / 56 x 46 mm |
| Weight | 4.09 oz / 116 g |
| Packaging Info | |
| Package Weight | 0.5 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 3.5 x 3.45 x 3.35" |