Loading... Please wait...A flexible zoom covering a popular focal length range, the M.Zuiko Digital ED 12-40mm f/2.8 PRO from Olympus is a wide-to-portrait-length 24-80mm equivalent lens for Micro Four Thirds mirrorless cameras. Its sophisticated optical design, which includes a variety of aspherical, low dispersion, and high refractive index elements, reduces both chromatic and spherical aberrations throughout the zoom range for notable clarity, sharpness, and color accuracy. A ZERO lens coating has also been applied to improve contrast when working in strong lighting conditions. Beyond the advanced lens design, this zoom is also characterized by its constant f/2.8 maximum aperture, as well as its durable weather-sealed construction for working in a variety of conditions. Additionally, a Movie & Still Compatible autofocus system achieves fast, smooth, and silent focusing performance, and a manual focus clutch affords instant switching between focusing methods.
Standard wide-angle to portrait-length zoom lens is designed for Micro Four Thirds mirrorless cameras and provides a 24-80mm equivalent focal length range.Constant f/2.8 maximum aperture enables consistent low-light performance and selective focus control throughout the zoom range.
| SPECIFICATION: | |
| Focal Length | 12 to 40mm (35mm Equivalent Focal Length: 24 to 80mm) |
| Maximum Aperture | f/2.8 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Lens Mount | Micro Four Thirds |
| Format Compatibility | Micro Four Thirds |
| Angle of View | 84° to 30° |
| Minimum Focus Distance | 7.87" / 20 cm |
| Maximum Magnification | 0.3x |
| Optical Design | 14 Elements in 9 Groups |
| Diaphragm Blades | 7, Rounded |
| Focus Type | Autofocus |
| Image Stabilization | None |
| Filter Size | 62 mm (Front) |
| Dimensions (ø x L) | 2.75 x 3.31" / 69.9 x 84 mm |
| Weight | 13.47 oz / 382 g |
| Packaging Info | |
| Package Weight | 1.5 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 7.7 x 4.7 x 3.2" |