Loading... Please wait...|
Micro Four Thirds System |
|
80-300mm (35mm Equivalent) |
|
Aperture Range: f/2.8 to f/22 |
|
Three Aspherical and Four ED Elements |
|
ZERO Lens Coating |
|
Dual VCM AF System, Manual Focus Clutch |
|
Programmable L-Fn Function Button |
|
Removable Rotating Tripod Collar |
|
Weather-Resistant Construction |
|
Rounded 9-Blade Diaphragm |
Offering long reach with an advanced feature-set and optical design, the M.Zuiko Digital ED 40-150mm f/2.8 PRO from Olympus is a versatile 80-300mm equivalent telephoto zoom for Micro Four Thirds mirrorless cameras. As part of the PRO series of advanced lenses, this zoom distinguishes itself with a bright f/2.8 constant maximum aperture for consistent illumination throughout the zoom range to suit working in a variety of lighting conditions. Its optical design makes use of a series of aspherical and low dispersion glass elements to suppress chromatic and spherical aberrations for notable sharpness and clarity, and a ZERO coating is also used to reduce flare and ghosting for high contrast, color-accurate imaging.
Complementing the optics, a dual VCM autofocus system offers fast and near-silent focusing performance to suit both stills and movie recording applications. A manual focus clutch permits quick switching between AF and MF, and a programmable L-Fn button avails lens-based control over shooting settings. The lens is also weather-sealed for working in trying conditions, and a removable rotating tripod collar is included for improved balance and support when working atop a tripod or monopod.
| SPECIFICATION: | |
| Focal Length | 40 to 150mm (35mm Equivalent Focal Length: 80 to 300mm) |
| Maximum Aperture | f/2.8 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Lens Mount | Micro Four Thirds |
| Format Compatibility | Micro Four Thirds |
| Angle of View | 30° to 8.2° |
| Minimum Focus Distance | 2.3' / 70 cm |
| Maximum Magnification | 0.21x |
| Optical Design | 16 Elements in 10 Groups |
| Diaphragm Blades | 9, Rounded |
| Focus Type | Autofocus |
| Image Stabilization | None |
| Tripod Collar | Removable and Rotating |
| Filter Size | 72 mm (Front) |
| Dimensions (ø x L) | 3.13 x 6.3" / 79.4 x 160 mm |
| Weight | 1.67 lb / 760 g |
| Packaging Info | |
| Package Weight | 3.05 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 12.7 x 6.2 x 6" |