Loading... Please wait...
| SPECIFICATION | |
|
Focal Length
|
45mm |
| Maximum Aperture | f/2.8 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Lens Mount | Micro Four Thirds |
| Format Compatibility | Micro Four Thirds |
| Angle of View | 27° |
| Minimum Focus Distance | 5.91" / 15 cm |
| Maximum Magnification | 1x |
| Macro Reproduction Ratio | 1:01 |
| Optical Design | 14 Elements in 10 Groups |
| Diaphragm Blades | 7, Rounded |
| Focus Type | Autofocus |
| Image Stabilization | Yes |
| Filter Size | 46 mm (Front) |
| Dimensions (ø x L) | 2.48 x 2.46" / 63 x 62.5 mm |
| Weight | 7.94 oz / 225 g |
|
Packaging Info
|
|
| Package Weight | 0.8 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 4.9 x 4.05 x 4" |