Loading... Please wait...Product Highlights
E-Mount Lens/Full-Frame Format
Aperture Range: f/3.5-6.3 to f/22-40
One ED and Five Aspherical Elements
Multi-Layered Coating
Linear Autofocus Motor; Internal Focus
Optical SteadyShot Image Stabilization
Filter Diameter: 72mm
Dust and Moisture-Resistant Construction
Seven-Blade Circular Diaphragm
Full-Frame E-Mount Telephoto Zoom Lens
Designed for Sony full-frame E-Mount mirrorless cameras, this lens provides a versatile 24-240mm focal length range. When used on APS-C format E-Mount cameras the lens provides the 35mm focal length equivalent of a 36-360mm lens.
Do it all with the Sony FE 24-240mm f/3.5-6.3 OSS Lens for full-frame E-mount cameras. Able to cover everything from wide-angle to telephoto in a single compact form factor, this lens uses a variable aperture of f/3.5-6.3 to keep size and weight to a minimum. Ensuring maximum quality throughout the range the lens incorporates one extra-low dispersion element and five aspherical elements that combat various aberrations. Also, it has a linear autofocus motor and internal focus design that provides fast, accurate, and reliable focusing. Further benefitting use is built-in Optical SteadyShot image stabilization that reduces the impact of camera shake, especially at longer focal lengths. The lens is dust and moisture resistant as well, for operation in less-than-ideal conditions. And, it has a seven-blade circular diaphragm for smooth bokeh.
SPEC :
| Focal Length | 24 - 240mm |
| Aperture | Maximum: f/3.5 - 6.3 |
| Minimum: f/22 - 40 | |
| Camera Mount Type | Sony E |
| Format Compatibility | 35mm Film / Full-Frame Digital Sensor |
| Angle of View | 84° - 10° |
| Minimum Focus Distance | 19.69" / 50 cm |
| Magnification | 0.27x |
| Maximum Reproduction Ratio | 01:03.7 |
| Optical Design | 17 Elements in 12 Groups |
| Diaphragm Blades | 7, Rounded |
| Features | |
| Image Stabilization | Yes |
| Autofocus | Yes |
| Physical | |
| Filter Thread | Front: 72 mm |
| Dimensions (DxL) | Approx. 3.17 x 4.67" / 80.5 x 118.5 mm |
| Weight | 1.72 lb / 780 g |
| Packaging Info | |
| Package Weight | 2.1 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 6.5 x 4.1 x 4.1" |