Loading... Please wait...E-Mount Lens/Full-Frame FormatAperture Range: f/4 to f/22ED, Fluorite, and Aspherical ElementsNano AR and Fluorine Coatings
Combining a super telephoto length, bright aperture, and lightweight design, the FE 600mm f/4 GM OSS Lens from Sony is designed for their E-mount cameras and is ideal for sports, news, wildlife, and nature photographers. The f/4 aperture and eleven-blade circular diaphragm provide great depth of field control for isolating subjects, as well as maximizing performance for low-light shooting situations. Three fluorite elements and one XA (extreme aspherical) element reduce chromatic aberration and color bleeding, while two ED (extra-low dispersion) elements and a Nano AR lens coating further increase performance and image quality by reducing flare, ghosting, and spherical aberations while shooting in harsh conditions. The front element is further protected by a fluorine coating that helps prevent dirt and fingerprints from sticking, while making it easier to wipe clean if they do become attached to the lens surface.
| SPECIFICATION | |
| Focal Length | 600mm |
| Maximum Aperture | f/4 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Lens Mount | Sony E |
| Format Compatibility | Full-Frame |
| Angle of View | 4° 10' |
| Minimum Focus Distance | 14.8' / 4.51 m |
| Maximum Magnification | 0.14x |
| Optical Design | 24 Elements in 18 Groups |
| Diaphragm Blades | 11, Rounded |
| Focus Type | Autofocus |
| Image Stabilization | Yes |
| Tripod Collar | Fixed and Rotating |
| Filter Size | 40.5 mm (Drop-In) |
| Dimensions (ø x L) | 6.44 x 17.68" / 163.6 x 449 mm |
| Weight | 6.7 lb / 3.04 kg |
| Packaging Info | |
| Package Weight | 21.75 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 28 x 17 x 14" |