Loading... Please wait...
SPEC :
| Focal Length | 40mm |
| Maximum Aperture | f/2 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Lens Mount | Nikon F |
| Format Compatibility | Full-Frame |
| Angle of View | 57° |
| Minimum Focus Distance | 9.84" / 25 cm |
| Maximum Magnification | 0.25x |
| Optical Design | 6 Elements in 5 Groups |
| Diaphragm Blades | 9 |
| Focus Type | Manual Focus |
| Image Stabilization | None |
| Filter Size | 52 mm (Front) |
| Dimensions (ø x L) | 2.61 x 1.48" / 66.3 x 37.5 mm |
| Weight | 9.17 oz / 260 g |
| Package Weight | 0.85 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 11.1 x 5.3 x 4.5" |