Loading... Please wait...Optimized for the capture of distant and fast-moving subject matter, this lens is equipped with a quiet triple linear motor autofocus system that has a 240 fps sensor drive for exceptionally fast performance in both stills and video. Also, a POWER Optical Image Stabilizer will compensate for camera shake and works with Panasonic's Dual I.S. and Dual I.S. 2.0 in-camera stabilization functions. Along with this, quick access lens controls, including a focus limiter, focus button, and focus memory switch, are available for tactile control over numerous settings.
Further benefitting the professional nature of this optic is a splash, dust, and freezeproof design for use in less-than-ideal weather conditions. It is compatible with teleconverters for added reach and the DMW-TC14 1.4x Teleconverter is included for creating a 560mm-equivalent lens at the cost of one stop of light.
| SPECIFICATION | |
| Focal Length | 200mm (35mm Equivalent Focal Length: 400mm) |
| Maximum Aperture | f/2.8 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Lens Mount | Micro Four Thirds |
| Format Compatibility | Micro Four Thirds |
| Angle of View | 6.2° |
| Minimum Focus Distance | 3.77' / 1.15 m |
| Maximum Magnification | 0.2x |
| Optical Design | 15 Elements in 13 Groups |
| Diaphragm Blades | 9, Rounded |
| Focus Type | Autofocus |
| Image Stabilization | Yes |
| Tripod Collar | Removable and Rotating |
| Filter Size | 77 mm (Front) |
| Dimensions (ø x L) | 3.44 x 6.85" / 87.5 x 174 mm |
| Weight | 43.92 oz / 1245 g |
| Packaging Info | |
| Package Weight | 4.72 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 14.75 x 6.3 x 6.3" |