Loading... Please wait...Product Highlights
Widen the persepctive of your wide-angle lens even further with the Sony VCL-ECU2 Ultra Wide Converter. This conversion lens is for the Sony SEL16F28 16mm f/2.8 and SEL20F28 20mm f/2.8 E-mount lenses. The 16mm f/2.8 Alpha E-mount lens has a 35mm equivalent length of 24mm which becomes 18mm when used with the VCL-ECF2, and the 20mm f/2.8 lens goes from a 35mm equivalent of 30mm to 24mm. It is constructed of 3 elements in 3 groups. Front and rear lens caps and a carrying case are included to help protect the lens.
SPEC :
| Magnification Ratio | 0.048x with SEL16F28 16 mm f/2.8 lens |
| 0.068x with SEL20F28 20 mm f/2.8 lens | |
| Focal Length | 10 mm with SEL16F28 16 mm f/2.8 lens |
| 13 mm with SEL20F28 20 mm f/2.8 lens | |
| 35mm Equivalent Focal Length | 15 mm with SEL16F28 16 mm f/2.8 lens |
| 20 mm with SEL20F28 20 mm f/2.8 lens | |
| Format | APS-C |
| Groups/Elements | 4-Apr |
| Angle of View | 180° with SEL16F28 16 mm f/2.8 lens |
| 133° with SEL20F28 20 mm f/2.8 lens | |
| Hood | Petal shape, fixed |
| Dimensions | 2.6 x 1.7" (66 x 44 mm) |
| Weight | 5.3 oz (150 g) |
| Packaging Info | |
| Package Weight | 0.65 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 4.0 x 3.9 x 2.7" |