Loading... Please wait...Product Highlights
Widen the persepctive of your wide-angle lens even further with the Sony VCL-ECU2 Ultra Wide Converter. This conversion lens is for the Sony SEL16F28 16mm f/2.8 and SEL20F28 20mm f/2.8 E-mount lenses. The 16mm f/2.8 Alpha E-mount lens has a 35mm equivalent length of 24mm which becomes 18mm when used with the VCL-ECF2, and the 20mm f/2.8 lens goes from a 35mm equivalent of 30mm to 24mm. It is constructed of 3 elements in 3 groups. Front and rear lens caps and a carrying case are included to help protect the lens.
SPEC:
| Magnification Ratio | 0.059x with SEL16F28 16 mm f/2.8 lens |
| 0.086x with SEL20F28 20 mm f/2.8 lens | |
| Focal Length | 12 mm with SEL16F28 16 mm f/2.8 lens |
| 16 mm with SEL20F28 20 mm f/2.8 lens | |
| 35mm Equivalent Focal Length | |
| 18 mm with SEL16F28 16 mm f/2.8 lens | |
| 24 mm with SEL20F28 20 mm f/2.8 lens | |
| Format | APS-C |
| Groups/Elements | 3-Mar |
| Angle of View | 103° with SEL16F28 16 mm f/2.8 lens |
| 88° with SEL20F28 20 mm f/2.8 lens | |
| Hood | Petal shape, fixed |
| Dimensions | 2.6 x 1.7" (66 x 44 mm) |
| Weight | 4.4 oz (125 g) |
| Packaging Info | |
| Package Weight | 0.6 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 3.9 x 3.9 x 2.6" |