Loading... Please wait...Product Highlights
Sony SEL24F18Z 24mm f/1.8 E-Mount Carl Zeiss Sonnar Lens opens up a new world for owners of NEX cameras. The equivalent of 36mm in full-frame or 35mm format, this lens is a versatile medium wide-angle focal length with superb Zeiss Sonnar optical design. The extremely wide maximum aperture of f/1.8 is ideal for shooting under low-light conditions, and with the seven blades that form a near-circular aperture, it can also create photos with lovely shallow depth-of-field (which provides a powerful sense of space).
The design includes aspherical lenses which compensate for distortion and an ED element which suppresses chromatic aberration, for excellent corner-to-corner sharpness (even with the aperture wide open). Direct Manual Focus (DMF) allows you to manually focus after autofocus has locked on, so you can easily fine-tune your focusing without switching modes. This is especially useful when shooting with very shallow depth-of-field. A linear motor used for autofocus drive helps make this lens ideal for video--a very low-noise focus operation, with a stepping motor built into the lens for smooth, quiet aperture actuation. This lens is a wonderful addition to any photographer's camera bag.
SPECIFICATION
| Focal Length | 24mm |
| Comparable 35mm Focal Length | 36 mm |
| Aperture | Maximum: f/1.8 |
| Minimum: f/22 | |
| Camera Mount Type | Sony E |
| Format Compatibility | APS-C |
| Angle of View | 61° |
| Minimum Focus Distance | 6.30" / 16 cm |
| Magnification | 0.25x |
| Maximum Reproduction Ratio | 1:04 |
| Optical Design | 8 Elements in 7 Groups |
| Diaphragm Blades | 7, Rounded |
| Features | |
| Image Stabilization | No |
| Autofocus | Yes |
| Tripod Collar | No |
| Physical | |
| Filter Thread | Front: 49 mm |
| Dimensions (DxL) | Approx. 2.48 x 2.58" / 63 x 65.5 mm |
| Weight | 7.94 oz / 225 g |
| Packaging Info | |
| Package Weight | 1.25 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 8.2 x 4.8 x 4.6" |