Loading... Please wait...Product Highlights
The small size, versatile 35mm focal length, and outstanding overall performance of this Carl Zeiss Sonnar T* lens make it an ideal match for compact 35mm full frame format E-mount bodies.
SonY has managed to squeeze exceptional quality into the extraordinarily compact Sonnar T* FE 35mm f/2.8 ZA Lens, making it a near perfect match for full-frame E-mount cameras. It benefits greatly from Zeiss's optical technology, as it utilizes a Sonnar design with three double-sided aspherical to provide the relatively fast f/2.8 aperture with minimal aberrations. The lens is also equipped with Zeiss' T* anti-reflective coating to effectively eliminate flare and ghosting. Taking things up a notch is the linear autofocus motor and internal focusing design, resulting in fast, quiet, and responsive performance in stills and video as well providing a minimum focus distance of 13.8". On top of all this, the lens uses a seven-blade circular diaphragm for smooth bokeh and has a dust- and moisture-resistant construction that ensure it will keep functioning in less-than-ideal weather conditions.
SPEC :
| Focal Length | 35mm |
| Aperture | Maximum: f/2.8 |
| Minimum: f/22 | |
| Camera Mount Type | Sony E |
| Format Compatibility | 35mm Film / Full-Frame Digital Sensor |
| Angle of View | 62° |
| Minimum Focus Distance | 13.78" / 35 cm |
| Magnification | 0.12x |
| Maximum Reproduction Ratio | 01:08.3 |
| Optical Design | 7 Elements in 5 Groups |
| Diaphragm Blades | 7, Rounded |
| Features | |
| Image Stabilization | No |
| Autofocus | Yes |
| Tripod Collar | No |
| Physical | |
| Filter Thread | Front: 49 mm |
| Front: 40.5 mm | |
| Dimensions (DxL) | Approx. 2.42 x 1.44" / 61.5 x 36.5 mm |
| Weight | 4.23 oz / 120 g |
| Packaging Info | |
| Package Weight | 0.5 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 4.5 x 3.5 x 3.5" |