Loading... Please wait...Product Highlights
E-Mount Lens/Full-Frame Format
Aperture Range: f/2.8 to 20 | T5.6 to 22
Apodization Element for Smooth Bokeh
One Aspherical Element, One ED Element
Nano AR Coating
Direct Drive SSM Focus System
Optical SteadyShot Image Stabilization
Ring-Switch to Change Focus Setting
Rounded 11-Blade Diaphragm
Delivering both smooth bokeh and fine sharpness, the FE 100mm f/2.8 STF GM OSS Lens from Sony is a short-telephoto prime featuring a unique, yet sophisticated optical design. Separating itself from other portrait-length lenses, this 100mm f/2.8 features Smooth Trans Focus technology, which uses an apodization filter to realize notably smooth bokeh with rounded out-of-focus highlights in both the foreground and background. Contributing to a high degree of sharpness and clarity, the lens also incorporates one aspherical element and one extra-low dispersion element to suppress both spherical and chromatic aberrations. Additionally, a Nano AR coating has also been applied to reduce lens flare and ghosting for greater contrast and color fidelity when working in strong lighting conditions.
SPECIFICATION :
| Focal Length | 100mm |
| Aperture | Maximum: f/2.8 |
| Minimum: f/20 | |
| Camera Mount Type | Sony E |
| Format Compatibility | 35mm Film / Full-Frame Digital Sensor |
| Angle of View | 24° |
| Minimum Focus Distance | 1.87' / 57 cm |
| Magnification | 0.25x |
| Maximum Reproduction Ratio | 04:00.0 |
| Optical Design | 14 Elements in 10 Groups |
| Diaphragm Blades | 11, Rounded |
| Features | |
| Image Stabilization | Yes |
| Autofocus | Yes |
| Physical | |
| Filter Thread | Front: 72 mm |
| Dimensions (DxL) | Approx. 3.35 x 4.65" / 85.2 x 118.1 mm |
| Weight | 1.54 lb / 700 g |
| Packaging Info | |
| Package Weight | 2.8 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 9.3 x 6.1 x 5.6" |