Loading... Please wait...E-Mount Lens/Full-Frame FormatAperture Range: f/1.4 to 16One AA & Three Aspherical ElementsZeiss T* Anti-Reflective Coating
Fast, sharp, and loaded with the latest technology, the Distagon T* FE 35mm f/1.4 ZA Lens from Sony offers full-frame E-mount shooters a classic wide-angle focal length with excellent optical performance. Offering a maximum aperture of f/1.4, shooters will enjoy excellent performance in low-light conditions as well as the ability to create images with a shallow depth of field. Ensuring excellent imagery are three aspherical elements and one Advanced Aspherical (AA) element which combat aberrations. Along with this, the lens uses a Zeiss T* anti-reflective coating to effectively eliminate flare and ghosting to create a sharp, contrasty image.
| SPECIFICATION | |
| Focal Length | 35mm |
| Maximum Aperture | f/1.4 |
| Minimum Aperture | f/16 |
| Lens Mount | Sony E |
| Format Compatibility | Full-Frame |
| Angle of View | 63° |
| Minimum Focus Distance | 11.81" / 30 cm |
| Maximum Magnification | 0.18x |
| Optical Design | 12 Elements in 8 Groups |
| Diaphragm Blades | 9, Rounded |
| Focus Type | Autofocus |
| Image Stabilization | None |
| Filter Size | 72 mm (Front) |
| Dimensions (ø x L) | 3.09 x 4.41" / 78.5 x 112 mm |
| Weight | 1.39 lb / 630 g |
| Packaging Info | |
| Package Weight | 2.2 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 7.5 x 5 x 4.9" |