Loading... Please wait...
| SPECIFICATION | |
| Focal Length | 25mm (35mm Equivalent Focal Length: 50mm) |
| Maximum Aperture | f/1.4 |
| Minimum Aperture | f/16 |
| Lens Mount | Micro Four Thirds |
| Format Compatibility | Micro Four Thirds |
| Angle of View | 47° |
| Minimum Focus Distance | 11.81" / 30 cm |
| Maximum Magnification | 0.11x |
| Optical Design | 9 Elements in 7 Groups |
| Diaphragm Blades | 7, Rounded |
| Focus Type | Autofocus |
| Image Stabilization | None |
| Filter Size | 46 mm (Front) |
| Dimensions (ø x L) | 2.48 x 2.15" / 63 x 54.5 mm |
| Weight | 7.23 oz / 205 g |
| Packaging Info | |
| Package Weight | 0.8 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 4.8 x 4.1 x 4" |