Loading... Please wait...| SPECIFICATION | |
| Focal Length | 8mm (35mm Equivalent Focal Length: 16mm) |
| Maximum Aperture | f/3.5 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Lens Mount | Micro Four Thirds |
| Format Compatibility | Micro Four Thirds |
| Angle of View | 180° |
| Minimum Focus Distance | 3.94" / 10 cm |
| Maximum Magnification | 0.2x |
| Optical Design | 10 Elements in 9 Groups |
| Diaphragm Blades | 7, Rounded |
| Focus Type | Autofocus |
| Filter Size | Gel Filter (Rear) |
| Dimensions (ø x L) | 2.39 x 2.04" / 60.7 x 51.7 mm |
| Weight | 5.82 oz / 165 g |
| Packaging Info | |
| Package Weight | 0.62 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 4.8 x 4.1 x 4" |