Loading... Please wait...Benefitting both stills shooting and video recording, a 240 fps high-speed AF motor is both quiet and precise, and a focus limiter function can be employed to constrain the focusing range for even quicker performance. Additionally, the physical design of the lens utilizes a gapless construction that renders it both dust- and moisture-resistant for use in inclement conditions. And while its lightweight, compact form factor is suitable for handheld shooting, the 100-400mm f/4-6.3 also features a removable rotating tripod collar for fast switching between horizontal and vertical shooting orientations when working atop a monopod or tripod.
| SPECIFICATION | |
| Focal Length | 100 to 400mm (35mm Equivalent Focal Length: 200 to 800mm) |
| Maximum Aperture | f/4 to 6.3 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Lens Mount | Micro Four Thirds |
| Format Compatibility | Micro Four Thirds |
| Angle of View | 12° to 3.1° |
| Minimum Focus Distance | 4.27' / 1.3 m |
| Maximum Magnification | 0.25x |
| Optical Design | 20 Elements in 13 Groups |
| Diaphragm Blades | 9, Rounded |
| Focus Type | Autofocus |
| Image Stabilization | Yes |
| Tripod Collar | Removable and Rotating |
| Filter Size | 72 mm (Front) |
| Dimensions (ø x L) | 3.27 x 6.75" / 83 x 171.5 mm |
| Weight | 2.17 lb / 985 g |
| Packaging Info | |
| Package Weight | 3.39 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 12.4 x 5.8 x 5.8" |