Loading... Please wait...| SPECIFICATION | |
| Focal Length | 100 to 300mm (35mm Equivalent Focal Length: 200 to 600mm) |
| Maximum Aperture | f/4 to 5.6 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Lens Mount | Micro Four Thirds |
| Format Compatibility | Micro Four Thirds |
| Angle of View | 12° to 4.1° |
| Minimum Focus Distance | 4.92' / 1.5 m |
| Maximum Magnification | 0.21x |
| Optical Design | 17 Elements in 12 Groups |
| Diaphragm Blades | 7, Rounded |
| Focus Type | Autofocus |
| Image Stabilization | Yes |
| Filter Size | 67 mm (Front) |
| Dimensions (ø x L) | 2.9 x 4.96" / 73.6 x 126 mm |
| Weight | 1.14 lb / 520 g |
| Packaging Info | |
| Package Weight | 1.69 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 8.25 x 4.55 x 4.5" |